Sadzenie irysów

Kępy kłączy irysów dzieli się i przesadza co 3-4 lata. Rośliny rosnące dłużej niż 4-5 lat zaczynają mniej kwitnąć, a kępy stają się mocno zagęszczone. Poważnie wzrasta ryzyko chorób. Lepiej wtedy nie zwlekać z przesadzaniem.

 

Sadzenie lub przesadzanie irysów najlepiej rozpoczynać nie wcześniej niż 2-4 tygodnie po zakończeniu kwitnienia, co zwykle przypada na okres od drugiej połowy lipca do pierwszej połowy września. Inne gatunki można sadzić później. Nie należy opóźniać sadzenia, ponieważ rośliny powinny zdążyć dobrze ukorzenić się przed zimą.

 

Po wykopaniu kęp czyścimy je i wymywamy z nich resztki ziemi wodą. Do sadzenia bierzemy tylko zdrowe kłącza odcinając lub odłamując je od starego. Liście i korzenie należy skrócić do ok. 15-20 cm. Kłącza zakupione w sklepie lub przysłane pocztą dobrze jest namoczyć przez kilka godzin tuż przed posadzeniem.

 

Kłącza sadzimy dość luźno, ponieważ kępy szybko się zagęszczają. Optymalna odległość sadzenia to 30-40 cm. Gęstsze sadzenie szybko zmusi do przesadzania roślin. Sadzimy płytko - wierzch kłączy nie powinien być przykryty ziemią. Zalecane jest takie sadzenie kłączy irysów, aby nasada liści była skierowana ku północy. Po posadzeniu ziemię wokół kłączy należy dobrze ucisnąć i podlać. Na zimę świeżo posadzone kłącza dobrze jest okryć gałązkami drzew iglastych lub innym materiałem, który trzeba usunąć wczesną wiosną przed rozpoczęciem wzrostu roślin. Starsze rośliny nie wymagają okrywania.

 

[Rysunek sadzenia]